Aydınlatma Seçmenin İpuçları

Elektriğin icadı, yaşam ve teknolojinin gelişiminin de başlangıcıdır. Elektriğin en çok kullanılan alanlarından aydınlatma, günümüzde tasarımcıların katkısıyla birer sanat eserine dönüşüyor. Aydınlatmalar hem doğru bir ışık sağlaması hem de dekorasyonun tamamlayıcı unsurları olması nedeniyle oldukça önem taşıyor. Aydınlatma unsurlarını seçerken hem mekanın kullanım amacını hem de dekorasyonunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca gün ışığı almayan alanlarda yeni teknolojilerden de yararlanabilirsiniz. Günümüzde gün ışığı özelliğine sahip ampuller imdada koşuyor.

Yaşam alanlarının daha aydınlık olmasına dikkat ederken, yatak odasında daha yumuşak aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Yaşam alanlarınızda farklı kullanım için bol ışıklı avizelerin yanı sıra daha loş ışıklar için abajurlardan yararlanabilirsiniz. Mutfakta yemek hazırladığınız bölümde daha fazla ışık kullanabilir, yemek yediğiniz alan için biraz daha romantik aydınlatmalardan yararlanabilirsiniz. Aydınlatma unsurlarının temelinde, sizi rahatsız etmemesi esas alınır. Örneğin salonda otururken lamba gözünüzü alıyor, yoruyorsa yanlış bir aydınlatma ya da yanlış bir yerleştirme yapmışsınızdır demektir.

İyi bir aydınlatma ile mekanda şık bir atmosfer oluşturabilir hatta bir odak noktası yaratabilirsiniz. Tasarımcıların sınırsız yaratıcılıkları ile günümüzde her keseye uygun pek çok alternatif bulunuyor. Aydınlatma donanımları seçerken, eşyalarınız ve duvarlarınızla da uyumlu olmasına özen gösterin. Yanlış bir aydınlatma ile mobilyalarınız ve duvarlarınızın etkisini azaltabilirsiniz.

Evinizde sıcak bir atmosfer yaratmak için aydınlatmaların rolü büyüktür. Aynı zamanda mekandaki tasarımınıza güçlü bir katkı sağlar. Sıradan bir odayı, çarpıcı bir aydınlatma ile büyüleyici bir mekana çevirebilirsiniz.

Doğru bir aydınlatma için farklı noktalara farklı boylarda aydınlatma unsurları yerleştirebilirsiniz. Örneğin tavan lambası, ayaklı lambader ve bir abajur gibi. Farklı ışık kaynakları kullanmanız daha kullanışlı olurken alanınızı daha şık hale getirir. Mutfakta ise aydınlatmanın mutfağın tam ortasında değil, yemek hazırlama alanında ya da ocaktaki yemeği kontrol ederken daha fazla ihtiyaç olduğunu unutmayın. Banyolarda da aydınlatmanın doğru yapılması gerekiyor. Genellikle gün ışığının daha az olduğu banyolarda, aynanın üzerine ve her iki yanına aplikler yerleştirerek gölge sorununu ortadan kaldırırsınız. Aydınlatma unsurlarınızda kullanacağınız ampullerin tasarruflu olmasına da özen gösterin.