Küçük Mutfak Tasarımları

Küçük mutfak tasarımları yaparken tercihlerinizi akıllı ve fonksiyonel seçimlerden yana kullanmalısınız. Özellikle metrekarelerin küçüldüğü kentli yaşamlarda, her bir alan son derece değerli… Peki, küçük mutfak tasarımları için ilham almaya mı ihtiyacınız var? O halde, sizin için seçtiğimiz görsellere göz atmalısınız.

Küçük mutfak tasarımları akıllı çözümlerle büyük fikirleri hayata geçirebilir. Özellikle kentli yaşamlarda daha küçük metrekareli evlerde yaşamak zorunda kalabiliyoruz. Ya da mutfak için ayrılan daha küçük metrekareler olabiliyor. Yemek hazırlama, pişirme ve temizleme gibi zor süreçlerin yaşandığı mutfaklarda her zaman yeterli alan olmayabiliyor. Aynı zamanda mutfak aletleri, malzemeler gibi pek çok ihtiyaç için her zaman depolama alanlarına ihtiyaç var.

kucuk-mutfak-19Hem yemek hazırlığı hem de depolama alanları gibi tüm ihtiyaca cevap verecek küçük mutfak tasarımları nasıl yapılmalı? Öncelikle mutfağınızın her metrekaresini iyi değerlendirmelisiniz. Ölü boşlukların oluşmasını önleyerek, akılcı çözümler bulmalısınız. Ölü boşlukları dolap olarak kullanarak fazladan depolama alanı yaratmış olursunuz. Mutfağınızın tüm duvarlarını da depolama alanları için kullanmalısınız. Ayrıca tezgah üstü karolarda küçük ev aletleri ve küçük ihtiyaçlar için daha pratik hale getirmelisiniz. Bunun için metal ya da hasır sepetler, askılı raflar son derece idealdir. Yemek hazırlarken ve bulaşık yıkarken tezgahınızda her zaman alana ihtiyaç duyarsınız. Bu nedenle tezgahın üzerini doldurmamaya özen gösterin. Fırınınızı ankastre seçerek tezgahta ekstra yer kazanabilirsiniz. Depolama alanları konusunda biraz yaratıcı olmanız yeterli. Fazladan yer oluşturmak için her zaman bir çözüm bulabilirsiniz. Örneğin pencere pervazlarında geniş bir mermer kullanarak, burada baharat kavanozlarına ya da hemen elinizin altında durması gereken eşyalara yer verebilirsiniz. Açık raf sistemleri de küçük mutfaklar için oldukça akıllı seçimler. Açık raf sistemleri kullanarak küçük mutfağınızı daha ferah bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Öte yandan küçük mutfak tasarımları yaparken dekorasyon fikirleri de son derece önemlidir. Mutfağınızı daha geniş göstermek için açık ve parlak renkleri tercih etmelisiniz. Zeminde de açık renkler ve olabildiğince büyük bir halı ya da kilime yer vermelisiniz.

Küçük mutfak tasarımları ile ilgili pek çok örnek getiriyoruz karşınıza. Dekorasyon fikirleri konusunda ilham alabilir, küçük mutfağınızı pratik ve akıllı bir alan haline getirebilirsiniz.

kucuk-mutfak-1

kucuk-mutfak-2

kucuk-mutfak-3

kucuk-mutfak-4

kucuk-mutfak-5

kucuk-mutfak-6

kucuk-mutfak-7

kucuk-mutfak-8

kucuk-mutfak-9

kucuk-mutfak-10

kucuk-mutfak-11

kucuk-mutfak-12

kucuk-mutfak-13

kucuk-mutfak-14

kucuk-mutfak-15

kucuk-mutfak-16

kucuk-mutfak-17

kucuk-mutfak-18

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here