Masal Bahçeler

Masal bahçeler, çocukken okuduğumuz kitaplardan gerçeğe dönüşmüş bir izlenim yaratıyor. Dünyanın pek çok ülkesindeki bahçeler, adeta masallardan kopup gelmiş gibi. Masal bahçeler, hayal dünyasına bir yolculuğa çıkartıyor.

Masal bahçeler, adeta çocuk kitaplarındaki zengin hayal dünyasının gerçekleşmiş halleri… Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde masal bahçeler varmış… Zehirli sarmaşıklar, prensesler, periler, ormanlar, cadılar, efsanevi yaratıklar… Bu muhteşem “masal bahçeler”e bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

Gizli Bahçe

masalbahceler1

Atlanta’daki bu gizemli masalsı bahçe, Frances Hodgson Burnett’in “Gizli Bahçe” kitabı, küçük Mary’nin hayallerinden çıkmış gibi. Hindistan’da büyüyen Mary, annesi ve babası bir salgında ölünce varlıklı eniştesinin malikanesine gönderilir. Zengin ama mutsuz olan eniştesi, Mary ile pek ilgilenmez. Mary, bataklığın ortasındaki tuhaf malikanede, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını keşfeder. Bataklık Mary’ye göre aslında harika bir yerdir ve şaşırtıcı sırları vardır.

 

Külkedisi

masalbahceler2

Grimm Kardeşler ve Giambattista Basile’nin kazandırdığı “Külkedisi” masalını bilmeyen yoktur. “Masal bahçeler”den biri de, İngiltere’deki bu yemyeşil bahçe. Küre şeklindeki oturma alanı, tıpkı perinin Külkedisi için sihirliği değneğiyle kabaktan çevirdiği arabayı anımsatıyor.

 

Dans Eden 12 Prenses

masalbahceler3

San Francisco’daki bu masal bahçeler, “Dans Eden 12 Prenses” masalındaki gizli geçidi andırıyor. 12 prenses, her gece gizli geçitlerden ve sihirli ormandan geçerek dans etmek için kraliyet şatosundan kaçarlar. Bu eşsiz bahçe, şatodan dans edebilmek için kaçan prenseslerin geçtiği “masal bahçeler”den fırlamış gibi.

 

Rapunzel

masalbahceler4

İngiltere’deki bir ormanın içindeki bu eşsiz kule, içinde Rapunzel’in yaşadığı hissini veriyor. Grimm Kardeşler’in klasikleşmiş masalı Rapunzel, sanki bu “masal bahçeler”de gibi… Rapunzel, Rapunzel, sarkıt saçlarını, ben geldim, tutunup çıkayım yukarı…

 

Alice Harikalar Diyarı’nda

masalbahceler5

Bu ilginç bahçe, Levis Carrol’un muhteşem eseri “Alice Harikalar Diyarı’nda” kitabını çağrıştırıyor. Londra’daki bahçe, avizeleri, renkli koltukları, ilginç çerçeveleri ile sanki Çılgın Şapkacı’nın çay partisine hazırlanmak için bekliyor.

 

Andersen Masalları

masalbahceler6

Huzur veren bu Uzakdoğu bahçesi, adeta Andersen Masalları’ndan kopup karşımıza çıkmış. Uzakdoğulu imparatorun melankolik hayatı sanki bu bahçede geçmiş.

 

Pamuk Prenses

masalbahceler7

Kapıyı çalınca karşınıza Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler çıkacakmış izlenimi veren “masal bahçeler”den biri daha… Derenin yanındaki şirin ev, Pamuk Prenses’in, 7 Cüceler’i beklediği evi andırıyor.

 

Güzel ve Çirkin

masalbahceler8

Bu İskoç kalesi, Jeanne-Marie Le Prince de Beaumont’un masalı “Güzel ve Çirkin”in şatosu ve bahçesini anımsatıyor. Güzel, genç bir kız ile canavara dönüşmüş bir prensi konu alan masal, tıpkı bu şato gibi gizemli “masal bahçeler”e sahip…

 

Hansel ve Gretel

masalbahceler9

Kötü kalpli üvey anneleri yüzünden ormanda bırakılmayla karşı karşıya kalan Hansel ve Gretel, eve dönebilmek için ekmek kırıntılarını yolu işaretlemek için kullanırlar. Ama orman hayvanları ekmek kırıntılarını yiyince, Hansel ve Gretel’in maceraları başlar. Philadelphia ormanındaki bu sevimli ev ve yolu, Hansel ve Gretel masalını anımsatıyor.

 

Uyuyan Güzel

masalbahceler10

Los Angeles’taki güllerle kaplı bu çardakta “Uyuyan Güzel” varmış gibi… Edward Frederick Brewtnall’ın eseri “Uyuyan Güzel” masalını çağrıştıran bu “masal bahçeler”den biri, prensin onu uyandırmasını bekleyen “Uyuyan Güzel”i akıllara getiriyor.

 

Kurbağa Prens

masalbahceler11

İngiltere’deki bu eşsiz çayır, Kurbağa Prens masalını andırıyor. Sanki, birazdan prenses altın topunu göle düşürecek, Kurbağa Prens, prensesin topunu kurtaracak, büyü de bozulacak…

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here