Perde Modelleri

Perde modelleri arıyorsanız, kafanız biraz karışmış olabilir. Zira, yüzlerce renk, desen ve uygulama seçenekleri sizi bekliyor. Peki, en güzel perde modelleri ararken nelere dikkat etmeli, nasıl bir uygulama olmalı? İşte size yardımcı olabilecek ipuçları…

Perde modelleri ararken, zengin seçenekler karşımıza çıkıyor. Birbirinden güzel renk ve desenlerin yanı sıra pek çok sistem ve uygulamalara gün geçtikçe yenileri ekleniyor. Birbirinden zarif tüller, korniş sistemleri, perdelik kumaşlar, perde alınlıkları… “Evin gelinliği” diye anılan perdelerin dekorasyonda önemi büyük. Evimizin mahremiyetini sağlayan perdeler aynı zamanda şık dekorasyon fikirleri ile stilinizi de yansıtmalı. Yaşam alanlarına katkı sağlayan perdelerle mekanınızda şık odak noktaları yaratabilirsiniz. Perde seçiminde dikkat etmeniz gerekenler, uygun renk ve desen olmalı. Perdeleriniz, pencereleri öne çıkarırken yaşam alanınızın dekorasyonunu da tamamlamalı.

Perde modelleri seçerken…

İster klasik ister modern bir dekorasyon seçiminiz olsun, öncelikle perde modelleri seçerken kolay temizlenebilir olmasına dikkat etmelisiniz. Yoğun bir iş temponuz varsa, ütü gerektirmeyen modelleri tercih etmenizde yarar var. İki farklı kumaş ya da mekanizmayı kullanacaksanız, mutlaka doğru seçimler yapmalısınız. Örneğin birinde desenli bir kumaş kullanıyorsanız diğerinde seçiminiz düz olandan yana olmalı. Ayrıca yaşam alanınızın özelliklerine ve kullanım alışkanlıklarınıza uygun perdeler seçmelisiniz. Örneğin perdenizin fazla güneşi engellemesini mi, yoksa gün ışığı almayan odanızı ferah hale getirmesini mi istiyorsunuz? Seçimleriniz, istek ve ihtiyaçlarınıza uygun olmalı.

Klasik perde modelleri

Perde modelleri seçerken tercihiniz klasikten yanaysa, beyaz ya da ekru tülleri kullanabilirsiniz. Özellikle gün ışığından daha fazla yararlanmak istiyorsanız, tül kullanmak doğru bir tercih olacaktır. Aynı zamanda asma tavan sistemiyle tavan bitişiğindeki sorunları da ortadan kaldırmış olursunuz. Kornişe geçme sistemli perdeler son derece pratiktir. Asma ve çıkarma kolaylığı bulunan bu sistem, düzenli bir görünüm sağlar. Tül ve kalın perdeleri birlikte kullanarak zengin bir görüntü de elde edebilirsiniz. Ayrıca basit tülleri gösterişli fon perdelerle kullanarak modern bir ambiyans yaratmanız mümkün.

Raylı rustik perde modelleri

Özellikle modern bir dekorasyon elde etmek istiyorsanız, raylı rustik sistemi kullanabilirsiniz. Büyük desenli kumaşlarla tek renk kumaşları bir arada kullanarak perde modelleri ile dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Pencerede raylı rustik sistem kullanarak son derece şık bir görünüm elde ederken, mekanınızda sıcak bir atmosfer yaratmış olursunuz.

Kruvaze perde modelleri

Kruvaze perde, özellikle küçük mekanları daha geniş gösterecektir. Küçük pencereniz varsa, duvarınızı da kullanarak kruvaze perdeler ile mekanı daha çok ferahlatabilirsiniz. Kruvaze perde modelleri aynı zamanda yaşam alanınıza gösterişli bir hava verecektir. Mekanizmalı olarak da sunulan kruvaze perde modellerinde tül ya da organze kumaşlar kullanabilirsiniz. Kruvaze perde modeli kullanacaksanız, sipariş verirken kanat yönünü belirtmeyi unutmamalısınız. Yan cephede balkon kapısı bulunan mekanlarda, kruvaze perde kullanmak doğru ve kullanışlı bir fikir. Kruvaze perdenizin pencerenin tam ortasına denk gelmesini istiyorsanız, ölçü alırken çok dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Stor perde modelleri

Günümüzde stor perde modellerinde oldukça zengin alternatifler mevcut. İster düz bir renk ile güneşlik yapabilir, isterseniz desenli stor perdeleri tüm pencereler için kullanabilirsiniz. Ayrıca özel baskı sistemiyle stor perdenizi kişiselleştirmeniz de mümkün. Eğer uygulayacağınız mekan çok güneş alıyorsa, stor perde seçerken ışık geçirmeyen özellikli olmasına dikkat edin. Stor perdeler, sağlamlığı, temizliği ve zengin çeşitliliğiyle öne çıkıyor. Stor perde alırken, mutlaka silinebilir, yıkanabilir ya da temizlenebilir olduğuna emin olun. Katlamalı özelliği de bulunan stor perdeleri yatak odasından salona dek pek çok mekanda kullanabilirsiniz. Stor perdeleri, fon perdeler ile kullanarak farklı bir hava yaratabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken nokta, birini desenli, diğerini düz seçmeniz… Örneğin desenli bir fon perde seçiyorsanız, stor perdenizde düz bir renk kullanmalısınız. Böylelikle pencerenizi eşsiz bir görünüme kavuşturmuş olursunuz. Stor perdelerin aynı zamanda motorlu olanları da bulunuyor. Motorlu stor perde kullanarak, uzaktan kumanda yardımıyla perdelerinize kolayca müdahale edebilirsiniz.

Japon perde modelleri

Perde modellerinde son yıllarda yeni trend olan Japon perde, özellikle yüksek duvarlar için idealdir. Mekanizması sayesinde kullanım kolaylığı sağlayan Japon perde uygulamasında hem kumaş hem de tül seçimi yapabilirsiniz. Japon perde modeli kullanmak istiyorsanız, uygulayacağınız mekanda perdenin hizasında radyatör ya da mobilya olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer pencerenizin hemen altında radyatör çıkıntısı varsa, Japon perde mekanınız için uygun değildir. Pencerenizin genişliğine göre panel sayısına karar verebilirsiniz.

Jaluzi perde modelleri

“Perde modelleri”nde kararınız jaluziden yana olursa, metal ya da ahşap-bambu olarak iki seçeneğiniz bulunuyor. Her iki seçenekte de malzemenin kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Metal jaluzide mikronunun kalın, ahşap jaluzide ise vernik özelliği aramalısınız. Temizliği son derece kolay olan jaluzileri özellikle mutfak, çalışma odası ya da genç odalarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bağlamalı perde modelleri

Gösterişli dekorasyon fikirleri arıyorsanız, bağlamalı perdeler tam size göre. Perde korniş ya da rayını pencere eninden biraz daha geniş organize etmeniz, pencerenizin daha geniş görünmesini sağlayacaktır. Drapeli ve desenli perdeleri, şık braçollarla pencerenin iki yanından bağlayabilirsiniz. Perdeleri sağ ve sol yanından pay bırakarak duvarı örtecek şekilde bağlarsanız, perde alanını olduğundan daha geniş göstermiş olursunuz. Eğer perde seçiminizi sade modellerden yana kullanmışsanız, daha gösterişli broçollar tercih edebilirsiniz.

Zebra perde modelleri

Zebra perde, son dönemdeki en akıllı ve fonksiyonel perde modellerinden biridir. Hem güneşlik hem de perde olarak kullanabileceğiniz zebra, zengin desen ve renk seçeneği de barındırıyor. Mutfaktan salona, yatak odasından çalışma odasına dek kullanabileceğiniz zebra perde, açıp kapandıkça daha az toz tutuyor. Temizliği son derece kolay olan zebra perde, narin bir deterjan ve sünger yardımıyla hızlıca temizlenebiliyor. Ayrıca zebra perde temizliği yapan pek çok şirket de bu konuda hizmet veriyor. Üstelik zebra perde ile yüksekliğine de dilediğiniz gibi karar verebiliyorsunuz.

İşte karşınızda baştan çıkarıcı, birbirinden güzel perde modelleri…

perdemodelleri1
perdemodelleri2
perdemodelleri3
perdemodelleri4
perdemodelleri5
perdemodelleri6 perdemodelleri7
perdemodelleri8
perdemodelleri9
perdemodelleri10 perdemodelleri11
perdemodelleri12
perdemodelleri13
perdemodelleri15
perdemodelleri16
perdemodelleri17

perdemodelleri18

perdemodelleri20

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here