Yatak Odalarına Perde Fikirleri

Yatak odalarına perde fikirleri ararken nelere dikkat etmeli, renk seçimi nasıl olmalı? Yatak odanızın perdesini yenilemeden önce ‘yatak odalarına perde fikirleri’ne göz atmanızı öneririz.

İrem BAYRAKTAR

Yatak odanız için perde seçimi oldukça önemli ve kritik bir karardır. Amacınıza göre seçebileceğiniz ve farklı atmosferler yaratacak birçok perde fikri sunuyoruz. Yatak odaları sabah uyandığınızda ilk gördüğünüz ve gece uyuyabilmek için uygun olması gereken bir mekandır. Bu nedenle bu mekanın perdeleri de önemli bir yer tutar. Perdeniz, dışarıdan odanızın görünmesini engellemek dışında önemli bir iç mekan tamamlayıcısıdır. İçinizi sıkacak, odanızı karmaşık veya küçük gösterecek bir perde kullanmaktansa, içinizi açacak, güne sizi güzel başlatacak bir perde seçmelisiniz.
Stor, fon veya tül perde kullanmanız yatak odanızın dekorasyonuna ve kişisel tercihinize göre değişebilir fakat odanızı boğmamak ilk dikkat edeceğiniz şey olmalı. Ayrıca hijyen ve sağlık açısından toz toplamayan, temizliği kolay olan perdeler seçmelisiniz. Yatak odalarına önerilecek perde fikirleri, renk, desen, kumaş ve kullanım amacına göre farklılık gösterecektir. Yatak odanızda yatak, dolap veya diğer eşyalarınızı ön plana çıkartmak istiyorsanız duvar renginizle aynı tonda perde seçmenizi öneriyoruz. Eğer sade renklerde mobilyalarınız varsa cıvıl cıvıl desenli ya da düz renk olsa bile canlı bir renk seçmeniz iyi bir tercih olacaktır. Yere kadar uzun kalın kumaşlı ve ana renklerde seçeceğiniz perde, yatak odanıza çok şık ve modern bir görünüm katacaktır.

Yatak odalarına perde fikirleri ararken…

yatak-odaları-perde-fikirleri-20Yatak başlığıyla uyumlu renk veya mobilyalarınızın rengiyle uyum olacak bir renk tercihinde bulunduğunuzda yatak odanız daha düzenli ve kararlı bir tasarıma sahip olacaktır. Daha dikkat çekici ve etkili bir yatak odası için perdenizle kontrast yaratmanız çok etkili olacaktır. Gündüzleri gün ışığını daha çok almak istiyorsanız, gece kullandığınız kalın perdeyi şık bir şekilde toplayıp sadece tül perdenizi kullanabilirsiniz ama içte kalan tül perdenizi beyaz, krem gibi açık ve gün ışığıyla uyumlu renklerde seçmeniz odanızı ferahlatacaktır. Özellikle küçük mekanlarda daha açık ve hafif perdeler kullanarak, yatak odanızı olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz.

İstediğinizde kolaylıkla açıp kapayacağınız stor ve zebra perdeler de yatak odanıza modern ve ciddi bir görüntü katacaktır. Özellikle çocuk yatak odalarına perde fikirlerinde renkli, çizgi film karakterli stor perdeleri çocuğunuzun odası için tercih edebilirsiniz. Zebra perdeler ile gece çocuğunuzun karanlık bir odada yatmasını sağlayıp gündüzleri de şeffaf kısımları kullanarak odayı aydınlatabilirsiniz. Bu tip perde tercihinde ipiyle perdeyi toplamak ya da değiştirmek çocuğunuz için de kolay ve eğlenceli olacaktır.

Yatak odanızda koyu renk ve kalın perde kullanmak istiyorsanız öncelikle istek ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Örneğin gündüz uyumak istiyorsanız kalın ve koyu renk fon perdeler kullanmak konforunuzu artıracaktır.

Yatak odalarına perde fikirleri konusunda karşınıza pek çok örnek getiriyoruz. Yatak odası perde seçimleri, size ilham verecek.

yatak-odaları-perde-fikirleri-1

yatak-odaları-perde-fikirleri-2

yatak-odaları-perde-fikirleri-3

yatak-odaları-perde-fikirleri-4

yatak-odaları-perde-fikirleri-5

yatak-odaları-perde-fikirleri-6

yatak-odaları-perde-fikirleri-7

yatak-odaları-perde-fikirleri-8

yatak-odaları-perde-fikirleri-9

yatak-odaları-perde-fikirleri-10

yatak-odaları-perde-fikirleri-11

yatak-odaları-perde-fikirleri-12

yatak-odaları-perde-fikirleri-13

yatak-odaları-perde-fikirleri-14

yatak-odaları-perde-fikirleri-15

yatak-odaları-perde-fikirleri-16

yatak-odaları-perde-fikirleri-17

yatak-odaları-perde-fikirleri-18

yatak-odaları-perde-fikirleri-19

yatak-odaları-perde-fikirleri-21