Yatak odası dekorasyon ipuçları

Yatak odası dekorasyon ipuçları ile konforlu ve şık mekanlar yaratabilirsiniz. Güzel bir uyku, güne güzel başlangıç, doğru “yatak odası dekorasyon ipuçları”ndan geçiyor.

Yatak odası dekorasyon ipuçları size mutlu ve şık bir mekan kurgulamanız için yardımcı olacak. Yatak odası dekorasyon ipuçları ve fikirler arıyorsanız, önerilerimize kulak verebilirsiniz. Yeni bir yatak odası dekorasyonuna başlamadan önce renkleri, mobilyaları, aksesuarları ve ev tekstillerini araştırarak bir liste yaparak işe koyulabilirsiniz.

Yatak odası duvarları ne renk olmalı?

yatakodasidekorasyonipuclari13

Listenin ilk adımı, duvar renkleri olmalı. “Yatak odasında nasıl bir renk olmalı?” sorusuna en güzel yanıt mavi, yeşil, krem, leylak renklerinin tonları ile beyazdır. Ama renge karar verirken en önemli kıstas, mutlu olacağınız renklerdir. Sevdiğiniz renkler güçlü ve sertse, onların daha açık tonlarını kullanmanızı öneririz. Boya ya da duvar kağıdının renk ve desenlerine karar verirken, zemini rengini de dikkate almalısınız. Yatak odanızın aydınlık olması, sizi mutlu edecektir. Bu nedenle mekandaki ferahlık hissini renklerle güçlendirmeyi göz ardı etmemelisiniz.

Yatak odası mobilya seçimi

yatakodasidekorasyonipuclari14

Listenizin ikinci sırasında ise mobilya seçimi olmalı. Genellikle dekorasyon hatalarının en fazla yapıldığı konular mobilya tercihlerinde görülüyor. Bu nedenle yatak odanızın ölçülerini doğru aldığınızdan ve odanıza uygun olacağından emin olmalısınız. Mağazada beğendiğiniz mobilya takımı yatak odanızda facia ile sonuçlanabilir. Mobilya seçimi yaparken aceleci davranmayın. Bir kağıt üzerinde yatak odanızın ölçülerini çıkararak mobilyaları nereye yerleştireceğinize karar verin. Gardırop yüzünden yatağın yolunu kapatmak istemezsiniz. Yatak odası mobilya modelleri konusunda takım alabileceğiniz gibi, parçaları tek tek alarak farklı ve kişisel bir dekorasyon da yapabilirsiniz. Özellikle vintage ya da retro dekorasyon seviyorsanız, ikinci el ve antika mağazalarını dolaşabilirsiniz.

Yatak ve karyola tercihi

yatakodasidekorasyonipuclari17

Sağlıklı bir uyku ve konforunuz için yatak konusunda bütçenizin elverdiğince cömert davranmanızı tavsiye ederiz. Günümüzde bazalı yataklar kullanım kolaylığı sağladığı için daha çok tercih ediliyor. Ancak bazalı yatağınız için başlık seçiminizde farklı ve iddialı bir seçim yapabilirsiniz. Yatak odalarında güçlü bir odak noktası için yatak başlığını kullanabilirsiniz. Yatak başlıkları, modern, klasik ya da vintage dekorasyon fikirleri için oldukça zengin alternatiflere sahip. Şık ve güçlü bir yatak başlığı, yatak odası dekorasyon ipuçları arasında önemli bir paya sahip. Yatak odası konusunda birbirinden şık pek çok örnek sunan Homify ‘i de ziyaret edebilirsiniz.

Yatak odasında aydınlatma

yatakodasidekorasyonipuclari15

“Yatak odası dekorasyon ipuçları”ndan biri de aydınlatma unsurları… Yatak odasında aydınlatma unsurlarına karar verirken, ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Örneğin yatarken kitap okumak ya da akşam hazırlanırken ihtiyaç duyacağınız aydınlatmalar birbirinden farklıdır. Yatak odası dekorasyonu için de önemli katkılar sağlayacak aydınlatma fikirlerine karar verirken ihtiyaçlarınıza uygun olacağından emin olun. Ayrıca yatak odanızdaki dolap içlerine minik LED aydınlatmalar kurgulayarak, kıyafet seçiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Yatak odasında halı seçimi

yatakodasidekorasyonipuclari11

Yatak odanızda sağlıklı bir zemin olması son derece önemli. Özellikle alerjisi olanlar için halı seçimini daha dikkatli yapması gerekir. Günümüzde nefes alan, organik halı ve kilimler mevcut. Sabah uyandığınızda güne başlarken, yumuşak bir halıya temas etmeniz sizi mutlu edecektir. Ayrıca sade mobilya ve aksesuarlarınızla renkli ve çarpıcı bir halı da kullanabilirsiniz. Eğer renkli ve desenli mobilya, aksesuar ve tekstillerinizi de yalın ve sade halıyla daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Eğer halı kullanmak istemiyorsanız, daha hafif kilimlere de yatak odanızda yer verebilirsiniz.

Yatak odası tekstilleri ve aksesuarlar

yatakodasidekorasyonipuclari4

Listenizin en çarpıcı son sırasında ise tekstiller ve aksesuarlar yer almalı. Yatak odası tekstilleri ve aksesuarla dekorasyonunuza çarpıcı son noktayı koyabilirsiniz. Perdeler, yatak örtüleri, nevresimler, battaniyeler, yastıklar, vazolar, mumlar aynalar… Örneğin renk ve mobilya seçiminizi sadelikten yana kullandıysanız, mekanı tekstiller ve aksesuarlarla renklendirebilirsiniz. Ama renkli ve desenli duvar ve mobilya tercih ettiyseniz, daha sade yatak odası tekstilleri ve aksesuarları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yatak odasında kişisel alanlar

Eğer büyük bir yatak odasına sahipseniz, kişisel alanlar yaratmanız mümkün. Örneğin bir ya da iki adet berjer kullanarak keyifli bir alan kurgulayabilirsiniz. Ayrıca yatak önüne bir puf ya da sandık da hazırlanırken işinize yarayacaktır. Yatak önünde kullanacağınız oturma alanına depolama görevi de verebilirsiniz. Sandıklı puflar, yatak önünde hem çok şık duracak, hem konforunuzu sağlayacak hem de depolama alanı yaratacaktır.

Yatak odası dekorasyon ipuçları için seçtiğimiz fotoğraflara bakarak ilham alabilirsiniz…

yatakodasidekorasyonipuclari1

yatakodasidekorasyonipuclari2

yatakodasidekorasyonipuclari3

yatakodasidekorasyonipuclari5

yatakodasidekorasyonipuclari7

yatakodasidekorasyonipuclari8

yatakodasidekorasyonipuclari9

yatakodasidekorasyonipuclari10

yatakodasidekorasyonipuclari12

yatakodasidekorasyonipuclari16

yatakodasidekorasyonipuclari18

yatakodasidekorasyonipuclari19

yatakodasidekorasyonipuclari20

yatakodasidekorasyonipuclari21

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here